Bardhyl Xhama

Lejleku me akullore

Home
Biografi
Dekorata
Diploma-certifikata
Si te kontaktoni
Fotografi familjare
Fotografi familjare 2
Foto me botues, shkrimtar e femije
Krijimtara-permbledhse
Perrallat e detit
Zhytesit e vegjel te thellesive
Ekspedita e kalter
Zjarfikesi i pyllit
Terfili me 4 flete
Pse qau delfini
Ne kthetrat e Piratit
Lejleku me akullore
Djaloshi qe kapte rrufete
Djali me tre brire
Tre vellezerit
Arratisje nga kafazi
Teksti i lexuar nė dokumentarin e TVSH-sė pėr 70-vjetorin e lindjes
Promovimi i krijmtarisė letrare ne 72 vjetorin e lindjes
Interviste ne 75-vjetorin e lindjes
Shkrimtari i detit
Bardhyl Xhama - shkrimtari qe sfidon moshen
Bardhyl Xhama - mesues i merituar, sportist i gjithanshem
Hapa dhe vite, pune dhe libra
Interviste botuar ne gazeten "Telegraf"
Shkrimtari i detit, zhytės e peshkatar nė tre kontinente - Reportazh

06lejleku.jpg

 

“Lejleku me akullore”

- Vėllim me pėrralla -

Autori:  Bardhyl Xhama                                       

Shtėpia Botuese “Extra”

R e c e n s ė

                               Vėllimi me pėrralla “Lejleku me akullore” , i shkrimtarit Bardhyl Xhama, ėshtė botuar sė pari nė vitin 1998 dhe ka fituar ēmimin “LA FONTEN’ nė Konkursin Kombėtar tė Letėrsisė pėr Fėmijė e tė Rinj..   Nė vitin 2003 e ribotoi Shtėpia Botuese “EXTRA”, me kopertinė, ilustrime, faqosje e format tė ri, ēka i dhanė njė nivel mė tė lartė cilėsor.  Vlerėsimi pėr librin nga mėsuesit e nxėnėsit u rrit sė tepėrmi dhe pėrsėri vėllimi pati disa ribotime.

                                             Pėrrallat janė shkruar me njė gjuhė tė pastėr e tė pasur letrare , me nivel artistik, tė kuptueshme nga fėmijėt. Shumė syresh janė bazuar nė fjalė tė urta.

                                            Libri  u adresohet nxėnėsve tė shkollės fillore,. Mė i pėrshtatshėm ėshtė pėr klasat e dyta, tė treta e tė katėrta.                                          

                                           Autori ėshtė njohės i mire i botės sė fėmijėve. Ndaj ka zgjedhur tema interesante, edukuese e zbavitėse, me karakter shoqėror e shkencor, sidomos pėr boten e kafshėve e tė shpendėve. Nxėnėsit lexojnė me ėndje bėmat e maēokut me dorashka, tė grerėzės e bretkosės, tė breshkės qė hipi nė lis, tė papagallit llafazan, tė elefantit zjarrfikės, tė miushit qė lidhi kungullin nė bisht, tė lejlekut me akullore etj. Por nė pėrralla fėmijėt  mėsojnė dhe pėr moshatarėt e tyre, si  pėr Sykaltrėn, qershizat e Blertės, pėr Andrin qė shėtit mbi lejlek pėr tė zbuluar si bėhet akullorja etj.

                                            Pėrrallat  trajtojnė probleme tė mprehta edukative pėr moshėn, si kujdesin pėr t’u ruajtur nga mendjelehtėsia e mendjemadhėsia, pėr ndihmėn ndaj shokut,  pėr ndershmėrinė, nevojėn e diturisė, dėnimin e veseve tė kėqija, si vjedhja, shpifja, mburrja etj. Nė shumė nga pėrrallat jepen dhe tė dhėna shkencore pėr kafshėt e shpendėt personazhe.

                                           Botimi i ri ėshtė mjaft cilėsor. Kopertina dhe ilustrimet  me ngjyra tė piktorit Llazar Taēi janė si tablo tė mirėfillta artistike, e zbėrthejnė mirė pėrmbajtjen e pėrrallave, janė tė kuptueshme dhe tėrheqėse pėr fėmijėt. Vlerė tė  veēantė kanė edhe  formati i madh, faqosja estetike dhe organizimi i tė gjithė komponentėve tė botimit.

                                           Nė fund tė librit gjendet dhe aparati pedagogjik orientues, hartuar nga autori, i ndarė nė dy pjesė, me pyetje tė pėrgjithshme dhe pėr pėrralla tė veēanta. Aparati pedagogjik,, i hartuar me kompetence metodike e shkencore,  bėn njė shėrbim me shumė vlerė nė ndihmė tė mėsuesve e tė nxėnėsve.

                                          Kėto lloj librash , me aparat pedagogjik, botuar enkas pėr fėmijėt, janė mirėpritur nga mėsuesit e nxėnėsit e mbarė vendit, pėr ndihmesėn qė japin  nė procesin mėsimor-edukativ.                                   

 

Tiranė, 25 maj 2006                                                                   

                            

Enter supporting content here

line01.gif

Bardhyl XHAMA
Rruga Vangjel Capo pallati 7 shk. 2 ap. 27
Tel: +355 4 2365340 dhe Cel: 068 2633665
E mail: bardhyl75@yahoo.com -  Web site: http://bardhyl1.tripod.com
Tirana, ALBANIA