Bardhyl Xhama

Perrallat e detit

Home
Biografi
Dekorata
Diploma-certifikata
Si te kontaktoni
Fotografi familjare
Fotografi familjare 2
Foto me botues, shkrimtar e femije
Krijimtara-permbledhse
Perrallat e detit
Zhytesit e vegjel te thellesive
Ekspedita e kalter
Zjarfikesi i pyllit
Terfili me 4 flete
Pse qau delfini
Ne kthetrat e Piratit
Lejleku me akullore
Djaloshi qe kapte rrufete
Djali me tre brire
Tre vellezerit
Arratisje nga kafazi
Teksti i lexuar nė dokumentarin e TVSH-sė pėr 70-vjetorin e lindjes
Promovimi i krijmtarisė letrare ne 72 vjetorin e lindjes
Interviste ne 75-vjetorin e lindjes
Shkrimtari i detit
Bardhyl Xhama - shkrimtari qe sfidon moshen
Bardhyl Xhama - mesues i merituar, sportist i gjithanshem
Hapa dhe vite, pune dhe libra
Interviste botuar ne gazeten "Telegraf"
Shkrimtari i detit, zhytės e peshkatar nė tre kontinente - Reportazh

"Pėrrallat e detit" libėr me pėrrala, botuar nė vitin 1975

0perrdetit.jpg
Kopertina e librit

 “ PĖRRALLAT E DETIT”

- Vėllim me pėrralla -

Autor: Bardhyl Xhama          

Shtėpia Botuese “EXTRA”

 

Recensė

 

                                   Vėllimi : “Pėrrallat e detit”,  i nderuar me ēmim inkurajues nė vitin 1975, ėshtė ribotuar nga Shtėpia Botuese  “EXTRA” pas gati tridhjetė vjetėsh.

                                   Autori ka bėrė pėrmirėsime te ndjeshme nė kėtė ribotim, duke ia ngritur nivelin artistik e gjuhėsor, nė pėrshtatje tė moshės  sė nxėnėsve tė cilėve u adresohet.    kėtė vėllim janė pėrmbledhur nėntė pėrralla mbi  jetėn interesante tė  kafshėve dhe tė peshqve tė botės sė nėnujshme, tė deteve e oqeaneve.

                                    Vlera e kėtij vėllimi tė pėrmirėsuar shtohet sė tepėrmi nga ilustrimet e goditura tė piktorit tė talentuar Llazar Taēi, nga  cilėsia e botimit tė shtėpisė botuese, si dhe nga struktura e lėndės qė pėrfshihet nė tė, si pėrmbajtja nė fillim me ilustrimet e zvogėluara, pėrrallat, pasthėnia, tė dhėnat e shkurtra pėr peshqit dhe aparatin pedagogjik nė ndihmė tė mėsuesve e tė nxėnėsve.

                                     Veēojmė faktin e pėrfshirjes nė vėllim tė aparatit pedagogjik ndihmės..

                                     Libri ėshtė i pėrshtatshėm pėr nxėnėsit e klasave tė treta e tė katėrta tė shkollės fillore.

                                     Pėrrallat kanė nivel artistik e gjuhėsor dhe janė me  karakter edukativ e shkencor. Ato janė thurur nė mėnyrė tė tillė qė tė fitojė e mira ndaj sė keqes. Pėrmes tyre del nė pah  se bashkimi bėn fuqinė, se trimėria e zgjuarsia dalin  fitimtare, se bamirėsia e miqėsia janė virtyte me vlerė etj.

                                     Pėrrallat do te lexohen e do tė kuptohen mirė nga lexuesit e vegjėl, sepse:

                                     Sė pari,  tė gjithė emrat e peshqve, pa asnjė pėrjashtim, nuk janė tė shpikur nga autori, por  realė.  Nė detet tona ka  banorė me emra tė tillė: peshk elektrik, peshk gjel, peshk therės,  kali i detit, dhelpra e detit, derri i  detit, peshk balerinė, peshk akrep e tė tjerė.

                                      Sė dyti, disa nga fabulat e pėrrallave, ngjarjet  dhe episodet qė pėrshkruhen, janė bazuar  jo vetėm nė instinktet e llojeve tė peshqve, por edhe nė emrat e tyre..

                                     Sė treti, pėrshkrimi i peshqve e kafshėve tė detit, madhėsia, ngjyra etj., pėrgjithėsisht, janė bėrė me saktėsi. Shumica e“personazheve” tė pėrrallave janė edhe banorė tė deteve Jon e Adriatik.

                                     Dhe, sė fundi, nė libėr jepen me njė titull tė veēantė tė dhėna tė shkurtra pėr disa nga llojet e peshqve qė janė “personazhe” tė pėrrallave, apo qė u pėrmendet emri,  me qėllim qė fėmijėt tė njihen  sadopak me karakteristikat e tyre,qė t’i  kuptojnė mė mirė pėrrallat.

                                                     

Tiranė, 25 maj, 2006                                            

                                         

                                           

Do te shkruajme dicka

line01.gif

Bardhyl XHAMA
Rruga Vangjel Capo pallati 7 shk. 2 ap. 27
Tel: +355 4 2365340 dhe Cel: 068 2633665
E mail: bardhyl75@yahoo.com -  Web site: http://bardhyl1.tripod.com
Tirana, ALBANIA