Bardhyl Xhama

Djaloshi qe kapte rrufete

Home
Biografi
Dekorata
Diploma-certifikata
Si te kontaktoni
Fotografi familjare
Fotografi familjare 2
Foto me botues, shkrimtar e femije
Krijimtara-permbledhse
Perrallat e detit
Zhytesit e vegjel te thellesive
Ekspedita e kalter
Zjarfikesi i pyllit
Terfili me 4 flete
Pse qau delfini
Ne kthetrat e Piratit
Lejleku me akullore
Djaloshi qe kapte rrufete
Djali me tre brire
Tre vellezerit
Arratisje nga kafazi
Teksti i lexuar nė dokumentarin e TVSH-sė pėr 70-vjetorin e lindjes
Promovimi i krijmtarisė letrare ne 72 vjetorin e lindjes
Interviste ne 75-vjetorin e lindjes
Shkrimtari i detit
Bardhyl Xhama - shkrimtari qe sfidon moshen
Bardhyl Xhama - mesues i merituar, sportist i gjithanshem
Hapa dhe vite, pune dhe libra
Interviste botuar ne gazeten "Telegraf"
Shkrimtari i detit, zhytės e peshkatar nė tre kontinente - Reportazh

04djaloshi.jpg

 

 

“Djaloshi qė kapte rrufetė”

- Rrėfenja -

Autor: Bardhyl  Xhama               

Shtėpia Botuese “Toena”

R e c e n s ė

 

              Vėllimi  me 60 rrėfenja i shkrimtarit Bardhyl Xhama ėshtė botuar nė vitin 2000 nga Shtėpia Botuese “Toena”. Mund tė themi se ėshtė i libri i dytė,  vazhdim i vėllimit me 50 rrėfenja “Pse qau delfini?”, botim i vitit 1996.

                                      Nė Konkursin Kombėtar tė Letėrsisė pėr Fėmijė e tė Rinj ėshtė vlerėsuar me ēmimin “Bekim Harxhi”.

                                      Shumica e rrėfenjave janė ndėrtuar mbi bazėn e  fjalėve tė urta tė popullit tonė, nė traditėn e tij tė vyer pėr tė ēmuar tė mirėn e pėr tė luftuar tė keqen.

                                      Rrėfenjat janė tė shkurtra, tė shkruara bukur e thjeshtė, me gjuhė tė pasur, me fraza tė zgjedhura e figuracion letrar tė kuptueshėm pėr moshėn qė u adresohet.

                                      Nė tė 60 rrėfenjat trajtohen kryesisht probleme tė edukimit moral e qytetar tė nxėnėsve, luftohen veset e zakonet e kėqija, mashtrimi e vjedhja, mosmirėnjohja, dembelizmi e mendjelehtėsia etj.; vlerėsohen virtytet e mira , puna e dituria, ndershmėria e miqėsia e sinqertė, atdhedashuria , trimėria etj.

                                      Janė me vlerė tė veēantė edukuese rreth njė e pesta  e rrėfenjave, tė cilat trajtojnė tema aktuale tė ditėve tė sotme. Tė tilla, pėr shembull, janė rrėfenjat: “Po ece pas brumbullit, nė pleh pėrfundon”, “Pajtimi”, “Mė zgjidh njė shejtan”, “Lypsarja e vogėl”, “Buka e huaj”, “Gardhi kalbet, armiqėsia mbetet” e tė tjera.

                                      Libri ka 125 faqe, me kopertinė me ngjyra tė Llazar Taēit e ilustrim tė rrėfenjave nga piktori Lec Shkreli. Botimi ėshtė cilėsor  dhe ka qenė u suksesshėm nė tregun e librit pėr fėmijė.

 

Tiranė, qershor 2006                                             

                                                                                    

                                     

Enter supporting content here

line01.gif

Bardhyl XHAMA
Rruga Vangjel Capo pallati 7 shk. 2 ap. 27
Tel: +355 4 2365340 dhe Cel: 068 2633665
E mail: bardhyl75@yahoo.com -  Web site: http://bardhyl1.tripod.com
Tirana, ALBANIA