Bardhyl Xhama

Zjarfikesi i pyllit

Home
Biografi
Dekorata
Diploma-certifikata
Si te kontaktoni
Fotografi familjare
Fotografi familjare 2
Foto me botues, shkrimtar e femije
Krijimtara-permbledhse
Perrallat e detit
Zhytesit e vegjel te thellesive
Ekspedita e kalter
Zjarfikesi i pyllit
Terfili me 4 flete
Pse qau delfini
Ne kthetrat e Piratit
Lejleku me akullore
Djaloshi qe kapte rrufete
Djali me tre brire
Tre vellezerit
Arratisje nga kafazi
Teksti i lexuar nė dokumentarin e TVSH-sė pėr 70-vjetorin e lindjes
Promovimi i krijmtarisė letrare ne 72 vjetorin e lindjes
Interviste ne 75-vjetorin e lindjes
Shkrimtari i detit
Bardhyl Xhama - shkrimtari qe sfidon moshen
Bardhyl Xhama - mesues i merituar, sportist i gjithanshem
Hapa dhe vite, pune dhe libra
Interviste botuar ne gazeten "Telegraf"
Shkrimtari i detit, zhytės e peshkatar nė tre kontinente - Reportazh

03zjarrfikesi480.jpg

  Zjarrfikėsi i pyllit”

- Pėrralla -

 

Autori: Bardhyl Xhama      

Shtėpia Botuese “N. Frashėri”

R e c e n s ė

 

                          Vėllimi me pėrralla “Zjarrfikėsi i pyllit”  ėshtė botuar nga Shtėpia Botuese “Naim Frashėri” nė vitin 1987  dhe nuk ėshtė ribotuar mė si libėr mė vete. Disa nga pėrrallat e librit janė ribotuar nė libra tė tjerė tė mėvonshėm.

                           Libri pėrmban njėmbėdhjetė pėrralla dhe ka 65 faqe.  Ėshtė i ilustruar bardhė e zi nga piktorja Dolli Gjinali,  e cila ka  bėrė dhe kopertinėn me ngjyra.

                           Pėr vlerat e mirėfillta artistike, gjuhėsore  dhe edukative, ky vėllim ka fituar ēmimin e dytė nė Konkursin Kombėtar tė Letėrsisė pėr Fėmijė tė vitit 1987.

                            Pėrrallat janė shkruar pėr moshėn e nxėnėsve tė shkollės fillore. Personazhet kryesore qė zotėrojnė janė kafshė, si ujku, elefanti, gjirafa, lepuri, pelikani, macja etj. Pėrmes bėmave dhe instinkteve  tė tyre shtjellohen ide morale me vlerė  pėr edukimin e fėmijėve. Fitorja e  sė mirės mbi tė keqen, ėshtė boshti kryesor qė pėrshkon anėn edukative tė pėrrallave.

                            Kjo ide del edhe mė e qartė nė pėrrallat qė kanė personazh njerėz. Kėshtu, pėr shembull, nė pėrrallėn qė hap vėllimin “E mirė fuqia, e mirė dhe urtia” del nė pah se vetėm me anėn e fuqisė nuk arrin dot tė bėsh as punė tė vogla e as tė mėdha, po qe se me fuqinė nuk bashkohet dhe zgjuarsia, dituria, pėrvoja. Ideja e zgjuarsisė dhe e menēurisė  popullore del edhe nė pėrrallėn “Xhuxhum Gjudurumi dhe qerosi”.

                            Nė disa nga pėrrallat fshikullohen veset e kėqija, si gėnjeshtra, grykėsia, mendjemadhėsia , mendjelehtėsia etj.

                            Nė tėrėsi, vėllimi ėshtė njė ndihmesė me vlerė nė lėvrimin e letėrsisė pėr fėmijė.

 

Tiranė, gusht 2006

                           

Enter supporting content here

line01.gif

Bardhyl XHAMA
Rruga Vangjel Capo pallati 7 shk. 2 ap. 27
Tel: +355 4 2365340 dhe Cel: 068 2633665
E mail: bardhyl75@yahoo.com -  Web site: http://bardhyl1.tripod.com
Tirana, ALBANIA