Bardhyl Xhama

Tre vellezerit

Home
Biografi
Dekorata
Diploma-certifikata
Si te kontaktoni
Fotografi familjare
Fotografi familjare 2
Foto me botues, shkrimtar e femije
Krijimtara-permbledhse
Perrallat e detit
Zhytesit e vegjel te thellesive
Ekspedita e kalter
Zjarfikesi i pyllit
Terfili me 4 flete
Pse qau delfini
Ne kthetrat e Piratit
Lejleku me akullore
Djaloshi qe kapte rrufete
Djali me tre brire
Tre vellezerit
Arratisje nga kafazi
Teksti i lexuar nė dokumentarin e TVSH-sė pėr 70-vjetorin e lindjes
Promovimi i krijmtarisė letrare ne 72 vjetorin e lindjes
Interviste ne 75-vjetorin e lindjes
Shkrimtari i detit
Bardhyl Xhama - shkrimtari qe sfidon moshen
Bardhyl Xhama - mesues i merituar, sportist i gjithanshem
Hapa dhe vite, pune dhe libra
Interviste botuar ne gazeten "Telegraf"
Shkrimtari i detit, zhytės e peshkatar nė tre kontinente - Reportazh

02trevellezerit480.jpg

“Tre vėllezėrit”

- Pėrrallė -

Autori: Bardhyl Xhama                     

Shtėpia Botuese “Neraida”

R e c e n s ė

 

                    Pėrralla “Tre vėllezėrit” e shkrimtarit Bardhyl Xhama ėshtė botuar sė pari nga Shtėpia Botuese “Neraida” nė vitin 2003. si pėrpunim i novelės “Tėrfili me katėr fletė”.

                       Pėrralla “Tre vėllezėrit”, e ndarė nė dhjetė kapituj me vetėm 24 faqe, ka ruajtur pėrafėrsisht strukturėn, idetė  dhe episodet mė kryesore tė novelės prej  64 faqesh, ndėrsa personazhet kanė mbetur po ata.

                       E hartuar pėr nxėnėsit e shkollės fillore, pėrralla ka disa veēori:

                      1. Ėshtė botuar nė format tė madh si njė revistė dhe me shkronja tė mėdha, nė pėrshtatje me moshėn  e nxėnėsve qė u adresohet.

                      2. Kopertina dhe ilustrimet e piktorit Llazar Taēi, janė tė gjitha tė reja, me ngjyra , me nivel tė lartė artistik  dhe zbėrthejnė kuptueshėm ēdo kapitull tė pėrrallės.

                      3. Teksti i novelės ėshtė shkurtuar dhe pėrpunuar, gjuha ėshtė thjeshtuar, ilustrimet janė zėvendėsuar, mesazhet janė dhėnė mė tė kuptueshme pėr moshėn.

                      4. Botimi ėshtė cilėsor nė tė gjithė komponentėt e tij.

                      Vlerat ideoartistike tė kėtij botimi  mund t’i pėrmbledhim kėshtu:

                      Autori ka arritur tė na japė njė pėrrallė tė arrirė, me tė papritura e aventura sa reale aq dhe fantastike.. Nė rrugėn e mundimshme pėr tė kėrkuar lumturinė, fiton durimi, guximi e dituria, tre elemente kėto qė pėrshkojnė fund e krye pėrrallėn.

                      Siē e ka vlerėsuar dhe kritika,  autori ka shfrytėzuar me aftėsi tė rrallė, me  shkathtėsi e talent tė vėrtetė  mjetet shprehėse tė folklorit, ka gėrshetuar realen me fantastiken, konkreten me figurativen, idealen me realen, logjiken me emocionalen. Rrėfimi rrjedh lirshėm, ėshtė dinamik e konciz, sepse autori pėrzgjedh frazat, dukuritė, detajet, faktet mė tė rėndėsishme emocionale, qė kanė ndikim  tė ndjeshėm te nxėnėsit.

                       Bukuritė e pėrrallės nuk qėndrojnė vetėm nė ngjarjet fantastike e tėrheqėse, nė gėrshetimin e tė zakonshmes me mbinjerėzoren, tė dramės me lirizmin, por sidomos vlerė tė veēantė kanė idetė, mėsimet qė burojnė natyrshėm pėrmes indit tė rrėfimit dhe jo si shtojca moralizuese.

                       Profesor Doktor Jakup Mato, kritik letrar, jep edhe kėto vlerėsime pėr vlerat ideoartistike tė novelės, mbi bazėn e sė cilės ėshtė ndėrtuar pėrralla “Tre vėllezėrit”:

                       “…si kritik e studiues them se kjo ėshtė njė novelė shumė interesante, shkruar mjaft bukur nga njė penė e talentuar. Ajo lexohet me dėshirė jo vetėm nga tė vegjlit, por dhe nga tė rriturit…Autori ka ditur tė thithė si bleta nektarin e krijimtarisė popullore…”

                      Pėrfundimisht, e mira  triumfon mbi tė keqen dhe personazhet rikthehen nė vendlindje pėr ta ndėrtuar kėtu lumturinė. Pikėrisht ky ėshtė dhe njė nga mesazhet kryesore tė pėrrallės.

                       Pėr vlerat edukative, artistike e gjuhėsore qė mbart, pėr paraqitjen  cilėsore tė botimit dhe pėr ilustrimet artistike, libri ka qenė e suksesshėm nė treg dhe ėshtė vlerėsuar me nota shumė pozitive nga mėsuesit qė e kanė shfrytėzuar nė leximet jashtė klase. 

 

Tiranė, 30 maj 2006                                                    

 

Enter supporting content here

line01.gif

Bardhyl XHAMA
Rruga Vangjel Capo pallati 7 shk. 2 ap. 27
Tel: +355 4 2365340 dhe Cel: 068 2633665
E mail: bardhyl75@yahoo.com -  Web site: http://bardhyl1.tripod.com
Tirana, ALBANIA