Bardhyl Xhama

Djali me tre brire

Home
Biografi
Dekorata
Diploma-certifikata
Si te kontaktoni
Fotografi familjare
Fotografi familjare 2
Foto me botues, shkrimtar e femije
Krijimtara-permbledhse
Perrallat e detit
Zhytesit e vegjel te thellesive
Ekspedita e kalter
Zjarfikesi i pyllit
Terfili me 4 flete
Pse qau delfini
Ne kthetrat e Piratit
Lejleku me akullore
Djaloshi qe kapte rrufete
Djali me tre brire
Tre vellezerit
Arratisje nga kafazi
Teksti i lexuar nė dokumentarin e TVSH-sė pėr 70-vjetorin e lindjes
Promovimi i krijmtarisė letrare ne 72 vjetorin e lindjes
Interviste ne 75-vjetorin e lindjes
Shkrimtari i detit
Bardhyl Xhama - shkrimtari qe sfidon moshen
Bardhyl Xhama - mesues i merituar, sportist i gjithanshem
Hapa dhe vite, pune dhe libra
Interviste botuar ne gazeten "Telegraf"
Shkrimtari i detit, zhytės e peshkatar nė tre kontinente - Reportazh

0djalibrire480.jpg

Djali me tre brirė”

- Pėrralla –

Autori: Bardhyl Xhama          

Shtėpia  Botuese “Mėsonjėtorja …”

 

R e c e n s ė

 

                                      Vėllimi me pėrralla  “Djali me tre brirė” ėshtė botuar nga Shtėpia Botuese “Mėsonjėtorja e Parė” nė vitin 2002.

                                       Libri pėrmban 20 pėrralla dhe ka 103 faqe.

                                       Nė kėtė vėllim, veē krijimeve tė reja, janė pėrmbledhur edhe disa nga pėrrallat e rrėfenjat e autorit, tė botuara nė vite nė libra tė tjerė apo nė organet e shtypit.

                                       Pėrrallat dallohen pėr nivel tė mirė artistik dhe edukativ, pėr gjuhė tė thjeshtė e tė kuptueshme nga fėmijėt, pėr gjetje interesante intriguese, pėr zgjidhje e pėrfundime tė natyrshme etj.

                                       Personazhet  kryesore janė kafshė, si bleta, pelikani, ujku, sorkadhja, dallėndyshja, trumcaku etj., por nė disa pėrralla e rrėfenja personazhet janė njerėz, fėmijė apo tė rritur, qė befasojnė me bėmat e tyre.

                                       Nė tė 20 pėrrallat spikat vlera edukative, duke luftuar veset e duke afirmuar fitoren e tė mirės mbi tė keqen. Nė kėtė vėshtrim, me interes tė vacantė lexohen pėrrallat “Xhuxhum Gjudurumi dhe qerosi”,”Lotėt e Mimozės”, “Dembeli dhe hieja”, “Djali me tre brirė”, ‘Provė e vėshtirė” etj.

                                       Si dhe nė disa botime tė tjera, autori ėshtė mbėshtetur fuqimisht nė fjalėt e urta tė popullit tonė, krijimet janė zbėrthim artistik i menēurisė sė tij, qė rrjedh natyrshėm pėrmes zhvillimit tė ngjarjeve  e veprimeve tė personazheve kafshė e njerėz. Luftohen vese tė tilla si mendjemadhėsia, lakmia, mashtrimi, dembelizmi, mosmirėnjohja etj.

                                        Libri ėshtė i ilustruar me skica bardhė e zi nė tė njėzetė krijimet.

                                        Pėrrallat e rrėfenjat janė shkruar pėr nxėnėsit e shkollės fillore dhe janė pėlqyer prej tyre.

  

Tiranė, 6 gusht 2006

Enter supporting content here

line01.gif

Bardhyl XHAMA
Rruga Vangjel Capo pallati 7 shk. 2 ap. 27
Tel: +355 4 2365340 dhe Cel: 068 2633665
E mail: bardhyl75@yahoo.com -  Web site: http://bardhyl1.tripod.com
Tirana, ALBANIA